COV─░D-19 D├ľNEM─░NDE ARABULUCULUK
  15 ┼×ubat 2021
  COV─░D-19 D├ľNEM─░NDE ARABULUCULUK

   

                                 COV─░D-19   SALGIN HASTALI─×I DÖNEM─░NDE ARABULUCULUK

  COVID-19 virüsünün yay─▒lma h─▒z─▒n─▒ azaltmak ad─▒na al─▒nan tedbirler kapsam─▒nda; hukuki süreçler etkilenmi┼č, taraflar aras─▒ndaki sözle┼čmeler de (kira-i┼č sözle┼čmeleri  gibi) salg─▒n kapsam─▒nda zarar görmü┼čtür.Covit-19 salg─▒n─▒ sebebiyle uyu┼čmazl─▒k ya┼čayacak olan taraflar─▒n ma─čduriyetini giderme hususunda   taraflara e┼čit ve ba─č─▒ms─▒z ┼čekilde yakla┼čan ,pratik ve her iki taraf─▒n menfaatine  en uygun çözümü üretecek olan arabuluculuk yolu, hukuki uyu┼čmazl─▒klar─▒n─▒z─▒ çözmenizde en etkili yöntem olabilecektir.

  Arabuluculuk salg─▒n hastal─▒k sürecinde neden daha önemlidir?

  COVID-19 hastal─▒─č─▒ salg─▒n─▒ndan etkilenen sözle┼čmeler ve ya┼čanan hukuki  uyu┼čmazl─▒klar Arabuluculuk Yolu ─░le yeniden düzenlenebilmektedir.Mevcut salg─▒n hastal─▒k sebebiyle gerek i┼č dünyas─▒nda gerekse ticari ili┼čkilerde belirsizlik devam ediyor.Bu kapsamda salg─▒n─▒n yay─▒lmas─▒n─▒ azaltmak ve ekonomik sonuçlar─▒ yönetebilmek ad─▒na devlet otoritesi ve/veya  i┼č ve ticaret hayat─▒  çe┼čitli  önlemler almaktad─▒r.  Belirsiz olan salg─▒n hastal─▒k süreci hukuki sözle┼čme ve ili┼čkileri  de etkilenmektedir .Salg─▒n kapsam─▒nda olu┼čacak  maddi   kay─▒plar─▒ hangi taraf─▒n üstlenece─či, sözle┼čmelerin ak─▒betinin ne olaca─č─▒ ve hangi  önlemlerin  al─▒nmas─▒ gerekti─či gibi bir çok soru gündemindeki yerini korumaktad─▒r.Söz konusu salg─▒n sürecinin hukuku hayata etkilerini en aza indirmek  için ticari ili┼čkilerin Arabuluculuk kurtar─▒c─▒ bir rol üstlenmesi mümkündür.


  Hangi uyu┼čmazl─▒klar için Arabuluculuk Yöntemi ile çözüm üretilebilir?

  -─░┼č Hukukundan kaynakl─▒ Uyu┼čmazl─▒klar

  -Ticaret Hukukundan kaynakl─▒ Uyu┼čmazl─▒klar

  -Banka ve finans kurumlar─▒ ile ya┼čanan uyu┼čmazl─▒klarla, rekabet yasa─č─▒, yay─▒m sözle┼čmesinden ve rehin kar┼č─▒l─▒─č─▒ ödünçten kaynaklanan uyu┼čmazl─▒klar.

  -Bankac─▒l─▒k ve finans i┼člemlerinden do─čan uyu┼čmazl─▒klar, ta┼č─▒mac─▒l─▒k, paket tur sözle┼čmeleri gibi  Tüketici uyu┼čmazl─▒klar─▒,

  - ─░n┼čaat sözle┼čmesinden kaynaklanan uyu┼čmazl─▒klar

  -Sigorta ┼čirketleri ile ilgili uyu┼čmazl─▒klar ,arabuluculuk yolu ile h─▒zl─▒, ekonomik ve en önemlisi ticari ili┼čkilerin koruyacak  ve iki taraf─▒n menfaatine olacak  ┼čekilde ve güçlü bir koruma ile çözümlenebilmektedir.

  -Arabuluculuk yöntemine dava yolu öncesinde veya  açm─▒┼č oldu─čunuz davalar  içinde  arabuluculuk yoluna ba┼čvurmak mümkündür.


  Arabulucu  Ne yapar?

  Arabulucu her iki tarafa da e┼čit mesafede yakla┼č─▒r ve her iki taraf─▒n da menfaatini dü┼čünerek süreci en k─▒sa zamanda çözüm üretilmesini sa─člayarak  bitirmeye çal─▒┼č─▒r. Özellikle her iki taraf─▒n menfaatini dikkate al─▒r ve kazan-kazan ilkesi gere─čince  zor durumda olan taraflar en k─▒sa zamanda çözüme ula┼čmas─▒n─▒ temin eder.

  Arabuluculuk Maliyeti Nedir?

  Arabuluculuk, tahkim ve dava yolundan çok daha az maliyetle ve daha k─▒sa bir sürede taraflar─▒n çözüme ula┼čmas─▒n─▒ sa─člamaktad─▒r.  Arabuluculuk yöntemi ile ,ekonomik aç─▒dan zarar görmü┼č ya da görme tehlikesi olan taraflar─▒n , k─▒sa bir sürede sonuca ula┼čmas─▒ sebebiyle maddi kazançlar yan─▒nda  psikolojik kazanç elde etmelerini de  sa─člayacakt─▒r.

   Arabuluculuk yönteminde taraflar fiziken bir araya gelmek zorunda m─▒d─▒r?

  T.C. Adalet Bakanl─▒─č─▒ Hukuk ─░┼čleri Genel Müdürlü─čü taraf─▒ndan verilen tavsiye karar─▒ neticesinde; salg─▒n sürecinde telekonferans ve video konferans yolu ile arabuluculuk söz konusudur.Uyu┼čmazl─▒klar çözüme kavu┼čabilmesi için karantina önlemlerinin al─▒nd─▒─č─▒ ve salg─▒n hastal─▒─č─▒n risk te┼čkil etmeye devam etti─či bu günlerde  taraflar─▒n dijital ortamda bir araya gelmesi sa─članmaktad─▒r.


  COVID-19 salg─▒n─▒ kapsam─▒nda al─▒nan önlemler ile birlikte  ─░┼č ve Ticari hayata ili┼čkin hukuki uyu┼čmazl─▒klar─▒n bir hayli ço─čald─▒─č─▒ bilinmektedir. Gerek salg─▒n sürecinde ve gerekse salg─▒n  sürecinin bitmesi halinde yarg─▒n─▒n yükü de bir hayli artacak olup, hak kay─▒plar─▒n─▒n önüne geçmek, uyu┼čmazl─▒klar─▒n k─▒sa zamanda, çok daha az maliyetle, her iki taraf─▒n da menfaatini koruyacak ┼čekilde çözüme kavu┼čturulmas─▒ amac─▒yla arabuluculuk yönteminin dü┼čünülmesini  Samsun/Katipo─člu Hukuk Bürosu olarak önerdi─čimizi belirtmek isteriz.